Dla dokonania oceny tego, czy istnieje obowiązek zgłoszenia Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów koncentracji, konieczne jest – oprócz ustalenia wystąpienia jednej z form koncentracji – zweryfikowanie czy obrót przedsiębiorców przekracza progi wskazane w art. 13 ust. 1 Ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz.U.2018.798 j.t.). Zgodnie z powołanym przepisem zamiar koncentracji podlega zgłoszeniu, jeżeli łączny światowy obrót przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji w roku obrotowym poprzedzającym rok zgłoszenia przekracza równowartość 1 000 000 000 euro lub łączny obrót na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji w roku obrotowym poprzedzającym rok zgłoszenia przekracza równowartość 50 000 000 euro.
Poniżej przedstawiamy kilka najistotniejszych zagadnień mających znaczenie dla obliczenia obrotu przedsiębiorców w praktyce.
Ogólna zasada obliczania obrotu: Obrót przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji oblicza się jako sumę przychodów uzyskanych w roku obrotowym ze sprzedaży produktów, towarów (rozumianych jako rzeczy, jak również energię, papiery wartościowe i inne prawa majątkowe, usługi, a także roboty budowlane) i materiałów, składających się na normalną działalność przedsiębiorców. Od tego należy następnie odliczyć:
- udzielone rabaty i inne zmniejszenia,
- podatek od towarów i usług,
- inne podatki związane z obrotem, jeżeli nie zostały odliczone, wykazane w rachunku zysków i strat sporządzonym na podstawie przepisów o rachunkowości.
Zwrócić przy tym uwagę należy na następujące kwestie:
- obrót to przychód netto bez względu na źródło pochodzenia tego przychodu (nie musi to być związane z działalnością w zakresie przedmiotu koncentracji);
- rok obrotowy = rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych; rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę;
- przeliczenia PLN na EURO dokonuje się według kursu średniego walut obcych ogłoszonego przez NBP w ostatnim dniu roku kalendarzowego poprzedzającego rok zgłoszenia zamiaru koncentracji;
- czy na terytorium RP – podstawową regułą pozwalającą na przypisanie uzyskanego przychodu do określonego państwa lub obszaru będącego w granicach więcej niż jednego państwa jest umiejscowienie na tym obszarze bezpośredniego nabywcy towaru lub odbiorcy usługi;
Przez obrót należy rozumieć przychód netto przedsiębiorcy bez względu na źródło pochodzenia tego obrotu (a więc należy również uwzględnić obrót pochodzący z obszarów działalności niezwiązanych z przedmiotem koncentracji).
W zakresie gmin: obrót na potrzeby zgłoszenia zamiaru koncentracji oblicza się jako dochody uzyskiwane przez jednostki budżetowe gmin oraz wpłaty od samorządowych zakładów budżetowych.
W przypadku przedsiębiorców należących do grupy kapitałowej przy obliczaniu obrotu uwzględnia się aktualny stan grupy kapitałowej, ale nie wlicza się do tego obrotu dokonywanego z innymi przedsiębiorcami należącymi do tej grupy.
Obrót obejmuje zarówno obrót przedsiębiorców bezpośrednio uczestniczących w koncentracji, jak i pozostałych przedsiębiorców należących do grup kapitałowych, do których należą przedsiębiorcy uczestniczący w koncentracji.
Podstawy prawne:
- Ustawa z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz.U.2018.798 j.t.);
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie sposobu obliczania obrotu przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji (Dz.U.2015.79).